A Nestlé válasza az adózással kapcsolatban:
„2. Amennyiben MAGÁNSZEMÉLY NYER ajándékot az 1991. évi XXXIV. törvény (Szjtv.) 23. § hatálya alá nem tartozó bejelentéshez nem kötött PROMÓCIÓS SORSOLÁS (üzletpolitikai célú nyereményjáték) keretében, akkor az Szja tv. 76. §-ában szereplo szabályok nem alkalmazhatóak.
a) TÁRGYNYEREMÉNY adómentes juttatásnak, vagy csekély értéku ajándéknak, vagy egyéb jövedelemnek minosülhet a következok szerint:
- Ha a juttatás megfelel az Szja tv. 1. számú melléklet 8.14. a) alpontjának, akkor az adómentes. Az említett pont szerint adómentes a kifizeto által üzletpolitikai (reklám) céllal magánszemélyek széles körében nyilvánosan meghirdetett kampány keretében, a juttatás feltételének - ha az nem vetélkedo, nem verseny és nem a szerencsejátékok szervezésérol szóló törvény hatálya alá tartozó sorsolás eredménye - megfelelo magánszemély számára adott
aa) árengedmény,
ab) visszatérítés vagy áru, szolgáltatás vásárlásához kapcsolódó más kedvezmény, ideértve, ha az - megjelenési formájától függetlenül - árura vagy szolgáltatásra váltható érték.
Mint látható, az adómentesen adott juttatásnak egyrészt általános, minden juttatási formára vonatkozó feltétele az, hogy az ne legyen vetélkedo, illetve ne tartozzon az Szjtv. Hatálya alá, azaz nem minosülhet ajándéksorsolásnak. Másrészt teljes köru feltétel, hogy a juttatás célja üzletpolitikai legyen, azaz alkalmas legyen arra, hogy a kifizeto eladásait, forgalmát növelje. Harmadrészt pedig általános feltétel, hogy a juttatás széles körben, nyilvánosan meghirdetett kampány keretében kerüljön megszervezésre, azaz abban, ha nem is bárki, de a megfeleloen széles kör szabadon vehessen részt.
Az adómentes juttatásnak az Szja tv. ezen alpontban 3 fajtáját sorolja fel: árengedmény, visszatérítés, más kedvezmény. Fontos kiemelni, hogy a más kedvezmény (pontosabban áru, szolgáltatás megvásárlásához kapcsolódó más kedvezmény) jelenthet áru vagy szolgáltatás formájában adott ajándékot, rendkívül fontos azonban, hogy a fenti törvényszöveg kedvezményrol beszél, a kedvezmény pedig, annak nyelvtani értelme szerint nem lehet nagyobb érték, mint a dolog, ami mellé a kedvezményt adják. Így ez esetben az adómentesség csak akkor alkalmazható, ha a megvásárolt dolog, szolgáltatás mellé adott juttatás szokásos piaci értéke nem haladja meg a vásárlás összegét.
Tehát a promóciós sorsolás esetén adott juttatások csak akkor lehetnek adómentesek, ha a nyertes magánszemély vásárol, másrészt a vásárlás összegénél nagyobb érték e szabály alapján adómentesen nem juttatható.
- Ha a juttatás nem adómentes, mert nem felel meg az Szja tv. 1. számú melléklet 8.14. a) alpontjának, akkor az Szja tv. 70. § (3) bekezdése értelmében csekély értéku ajándéknak minosülhet, amennyiben a nyeremény értéke a minimálbér 10%-át (jelenleg 7800 Ft-ot) nem haladja meg. Csekély értéku ajándék legfeljebb évi 3 alkalommal adható ugyannak a magánszemélynek, errol megfelelo nyilvántartást kell vezetni. Az ajándék értékének 1,19-szorosa után a kifizetot 16% szja és 27% eho terheli.
- Amennyiben a juttatás nem lehet adómentes és csekély értéku ajándék sem, akkor egyéb jövedelemként adózik. Tárgynyeremény esetében az Szja tv. 46. § (6) bekezdés a) pontja és a 46. § (7) bekezdése értelmében a kifizeto a fizetendo adóeloleget akkor is megállapítja, ha nem tudja levonni, errol igazolást ad a magánszemélynek és felhívja a figyelmét, hogy a juttatást követo negyedév 12-éig fizesse meg az szja-t. A juttatás értékének 1,27-szerese után 16% szja terheli a magánszemélyt.”
Nestlénél,a kávéfarmnál az EHO-t a Nestlé fizeti,a levélből olvasta az Apeh ügyintéző